Одеський обласний гуманітарний центр позашкільної освіти та виховання

 

Мала академія наук

 

 

 

 

Мала академія наук України

 

 

 

 

 

 

Секція "Фізика"

 

 

Музей интересной науки

 

ПРО НАС

 

Офіційно Одеська Мала академія наук веде свій початок з вересня 1979 року. Однак задовго до цього на Обласній станції юних техніків та Обласній станції юних натуралістів зі школярами велась активна робота щодо залучення до дослідницької діяльності  із вченими одеських ВНЗів, дослідницьких інститутів.

         У 1979 році за ініціативою директора Південного наукового центру АНУССР академіка В.А. Богацького на базі обласної станції Юних техніків був створений „Малий науковий центр”  (надалі  Мала академія наук „Прометей”). У січні 1980 року, у „Дні науки, техніки та виробництва” відбулась перша установча конференція, на якій були з’ясовані задачі, прийнятий устав МАНу. Президентом МАН було обрано заступника директора фізико-хімічного інституту Південного наукового центру, доктора хімічних наук С.А. Андронаті. На конференції було прийняте рішення щодо створення 5 секцій: фізики, математики, хімії астрономії та технічної творчості - на базі обласної станції юних техніків та 2 секції (біології та сільського господарства) на базі станції юних натуралістів.

         Через декілька років були відкриті секцій біологічного спрямування, керівниками яких були працівники Одеського інституту біології південних морів. На установчій конференції  був обраний  склад Президії, до якої увійшли наукові  керівники секцій: професор Гречко Н.Ф., доцент Тихоненко Н.Я., Чеснов М.Н. та ін.. Організаційним центром МАН як суспільної організації стала обласна станція юних техніків, а її керуючим органом – обласний відділ народної освіти та Південний науковий центр. Головна задача МАН це виявлення, розвиток и підтримка здібних  до творчої діяльності учнів та їх профорієнтація.

         У різні роки Президентами МАН обиралися: Уйомов А.І., доктор філософських наук; Зелінський І.П., академік, доктор геолого-мінералогічних наук; Топчієв А.Г., доктор географічних  наук; Білоус В.В., академік, доктор фізико-математичних наук. Вже більше 15 років Президентом Одеської МАН обраний Іваниця В.О., доктор біологічних наук, професор, завідувач кафедрою мікробіології, проректор з наукової роботи Одеського національного університету імені І.І. Мечникова. 

Важливим ланцюжком в діяльності МАН „Прометей” є філіали (нині районні наукові товариства учнів). В перші роки становлення МАН було 6 філіалів, потім 18, то на сьогодні в кожному районі області ведеться діяльність районного товариства учнів або шкільних товариств.

         В 1991 році розпочинає роботу філологічний напрямок, а саме секції:  української мови і літератури, всесвітньої літератури (потім „зарубіжна література”), літературної творчості та мистецтвознавства. Пізніше до них приєднались секції іноземних мов (німецька, французька, англійська).

         За багато років існування територіальне відділення запропоновувало до участі кращі роботи манівців на науково-практичні конференції, які відбувались у Кишиневі, Львові, Москві, Обнинську, Петербурзі, Баку, Вільнюсі, а також  на Міжнародних виставках в Болгарії, Монголії, Фінляндії, США, Японії, Індії, Австрії, Румунії.   

         Новинки сучасних розробок, актуальна інформація за різними напрямами науки та доповіді учнів за підсумки власних розробок (досліджень) можна  отримати на обласних науково-практичних конференціях територіального відділення МАН.

         З 2002 року працівниками територіального відділення були започатковані науково-практичні конференції за напрямами: біології, історії, географії, фізики і астрономії та з 2009 року за напрямом комп’ютерних наук.

         Неможливо перерахувати авторів усіх робіт за період діяльності територіального відділення, але ж можна зазначити кількість.   Щороку біля 2 тис. робіт приймають участь в у Всеукраїнському конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН. Так в роботі  конкурсу-захисту протягом різних років взяли участь: 2 000 учнів з 33 міст та районів одеської області у 1982 році, у 1987 році – 2 500, у 1991 році – 2 500, 1992 році – 3 500, 1996 році – 2 500, 1997 році – 3000, у 2013 році – 2 449, у 2017 – 1576, у 2018 – 1543 учня. 

Активну участь в роботі з творчообдарованною молоддю в рамках Малої академії наук приймають співробітники, науковці ВНЗ м.Одеса та області:

Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова,

Одеського національного політехнічного університету,

Одеського державного аграрного університету,

Державного закладу «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д.Ушинського»,

Одеського національного медичного університету,

Одеського морського національного університету;

Одеської національної академії харчових технологій,

інститутів: Інституту морської біології Національної академії наук України,  

         Одеського НД фізико-хімічного інституту  імені О.В. Богацького;

Ізмаїльського державного гуманітарного університету,

Дунайського інституту Національного університету «Одеська морська академія» та ін.